Zachránia obvoďaci naše zdravotníctvo?

Autor: Igor Vozár | 18.3.2015 o 20:15 | (upravené 18.3.2015 o 20:31) Karma článku: 4,59 | Prečítané:  1128x

Súčasní predstavitelia nášho štátu vidia záchranu zdravotnictva v zrušení prednostných poplatkov u lekára, rozšírení kompetencií praktických lekárov a v neposlednom rade v zriaďovaní integrovaných centier. Áno, pán prezident., skutočné problémy nikto nerieši..

Za vlády p. Radičovej som pred vyše 4 rokmi  verejne vyhlásil , že vláda sa k zdravotníkom správa macošsky. Dnes dodávam, že aj k pacientom. Stále si myslím, že zdravotníctvo nie je "čierna diera" ale kvantum odliečených pacientov. Parazity len znehodnocujú našu prácu, vzťahy a úsilie. Ostatne, ako v iných oblastiach spoločenského života. Systémové riešenia  sú pritom, žiaľ, naďalej v nedohľadne. Zdravotníci utekajú do zahraničia, sestry si nikto de facto nevšíma, rovnako ako prezidenta štátu, ale  aj lekárskej komory a iných predstaviteľov stavovských organizácií. Implementácia DRG a eHealth tiež v nedohľadne. Nemocnice sa naďalej rozpadávajú /prevažne fakultné/. Aj ostatné, napr. v pôsobnosti VÚC či súkromnych investorov majú stále vlastné problémy. Platby za poistencov štátu sú, v porovnaní s odvodmi zamestnancov, aj niektorých živnostníkov, výsmechom vlády. Škandalózne je aj ohodnotenie výkonov, ktoré vykazujú lekári zdravotným poisťovniam. Nehovoriac o korupcii atď atď. Kto na to v konečnom dôsledku dopláca? V prvom rade pacient...

Ministerstvo zdravotníctva v novele o zdravotnom poistení, ktorú schválil parlament, splnomocňuje praktických lekárov na výkon dispenzárnej starostlivosti. Pracujem ako "rajónny" internista a denne som vo svojej praxi konfrontovaný s prácou kolegov "obvoďákov".  Klobúk dole pred poctivými, erudovanými rodinnými lekármi. Žiaľ v praktickom živote sme ako špecialisti konfrontovaní s tým, že obvoďaci nemajú na pacienta dostatok času, niekedy aj skúsenosti a často aj kompetencie. Kvalitné lieky predpisov nemôžu. Aby prežili, musia kapitovať niekoľko tisíc klientov, sú zavalení administratívou, prevenciami a bežnými zdravotnými ťažkosťami svojich ovečiek.

Takto dopadol jeden prípad manažéra s vysokým tlakom a zápalom pľúc. Ten dekurz nevyžaduje ďalší komentár. Nebyť známych manželov-internistov, neviem ako by pán skončil..

Nechcem kritizovať prácu kolegov. Nemajú to ľahké. Chcel som len ilustrovať, že reforma vyžaduje systémové riešenia a nie populistické kroky. Srdcovo-cievne ochorenia kosia na hanbu Európy tento národ. Kozmetické, napohľad racionálne zásahy sú prvoplánovanými floskulami bez konkrétnych výsledkov. O tom to celé je. Ide v prvom rade o pacienta...Či?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Keď je prezident Zeman bojovníkom za pravdu

Najnovšie ocenenie je mnohým Čechom na smiech.


Už ste čítali?