Zachránia obvoďaci naše zdravotníctvo?

Autor: Igor Vozár | 18.3.2015 o 20:15 | (upravené 18.3.2015 o 20:31) Karma článku: 4,59 | Prečítané:  1115x

Súčasní predstavitelia nášho štátu vidia záchranu zdravotnictva v zrušení prednostných poplatkov u lekára, rozšírení kompetencií praktických lekárov a v neposlednom rade v zriaďovaní integrovaných centier. Áno, pán prezident., skutočné problémy nikto nerieši..

Za vlády p. Radičovej som pred vyše 4 rokmi  verejne vyhlásil , že vláda sa k zdravotníkom správa macošsky. Dnes dodávam, že aj k pacientom. Stále si myslím, že zdravotníctvo nie je "čierna diera" ale kvantum odliečených pacientov. Parazity len znehodnocujú našu prácu, vzťahy a úsilie. Ostatne, ako v iných oblastiach spoločenského života. Systémové riešenia  sú pritom, žiaľ, naďalej v nedohľadne. Zdravotníci utekajú do zahraničia, sestry si nikto de facto nevšíma, rovnako ako prezidenta štátu, ale  aj lekárskej komory a iných predstaviteľov stavovských organizácií. Implementácia DRG a eHealth tiež v nedohľadne. Nemocnice sa naďalej rozpadávajú /prevažne fakultné/. Aj ostatné, napr. v pôsobnosti VÚC či súkromnych investorov majú stále vlastné problémy. Platby za poistencov štátu sú, v porovnaní s odvodmi zamestnancov, aj niektorých živnostníkov, výsmechom vlády. Škandalózne je aj ohodnotenie výkonov, ktoré vykazujú lekári zdravotným poisťovniam. Nehovoriac o korupcii atď atď. Kto na to v konečnom dôsledku dopláca? V prvom rade pacient...

Ministerstvo zdravotníctva v novele o zdravotnom poistení, ktorú schválil parlament, splnomocňuje praktických lekárov na výkon dispenzárnej starostlivosti. Pracujem ako "rajónny" internista a denne som vo svojej praxi konfrontovaný s prácou kolegov "obvoďákov".  Klobúk dole pred poctivými, erudovanými rodinnými lekármi. Žiaľ v praktickom živote sme ako špecialisti konfrontovaní s tým, že obvoďaci nemajú na pacienta dostatok času, niekedy aj skúsenosti a často aj kompetencie. Kvalitné lieky predpisov nemôžu. Aby prežili, musia kapitovať niekoľko tisíc klientov, sú zavalení administratívou, prevenciami a bežnými zdravotnými ťažkosťami svojich ovečiek.

Takto dopadol jeden prípad manažéra s vysokým tlakom a zápalom pľúc. Ten dekurz nevyžaduje ďalší komentár. Nebyť známych manželov-internistov, neviem ako by pán skončil..

Nechcem kritizovať prácu kolegov. Nemajú to ľahké. Chcel som len ilustrovať, že reforma vyžaduje systémové riešenia a nie populistické kroky. Srdcovo-cievne ochorenia kosia na hanbu Európy tento národ. Kozmetické, napohľad racionálne zásahy sú prvoplánovanými floskulami bez konkrétnych výsledkov. O tom to celé je. Ide v prvom rade o pacienta...Či?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Krajcer: Najväčšiu podporu v koalícii má Rezník, zaujímavá je kandidatúra Ruttkaya

Exminister kultúry pre SME hovorí, že aj koaliční poslanci ho presviedčali, aby kandidoval.

ŠPORT

Pálffy kritizoval Lintnera, ten okamžite reagoval

Ďalší spor v slovenskom hokeji?

ŠPORT

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Hráčov NHL mohla odradiť zlá skúsenosť.


Už ste čítali?