Slovenské versus britské zdravotníctvo

Autor: Igor Vozár | 25.11.2013 o 19:30 | (upravené 26.11.2013 o 6:27) Karma článku: 6,49 | Prečítané:  1448x

Nechcem nikomu brať ilúzie, a preto len pripomeniem fakty. Peniaze poistencov, ktoré naleje štát do zdravotníctva, určite nepadajú do čiernej diery ako to roky, asi zo zúfalstva, počúvame. Naše zdravotníctvo nie je zlé. Rád by som porovnal skúsenosti slovenských pacientov s našim a britským zdravotnictvom. Preto prosím, ak máte zaujimavú "story" z pohotovosti, nemocnice, ambulancie na britských Ostrovoch, nevahajte a ozvite sa prosím v diskusii alebo spravou či mailom. Podľa ministra Jeremy Hunta len minulý rok poškodili pol milióna pacientov.

Peniaze poistencov, ktoré nalejú zákonodarci do slovenského zdravotníctva sú naše peniaze. Aj keď niekedy mám pocit, akoby štát a politici veľkoryso rozdeľovali zdroje, ktoré šikovne získali kdesi v Karibiku z daňovo nedobytných rajov alebo niekde na newyorskej burze. Tzv. čierna diera slovenského zdravotníctva to sú najmä stovky odliečených pacientov, platy sestier a lekárov, aj keď v európskom kontexte naozaj smiešne. Sú to aj úhrady za referencované lieky a materiál atď. atď. Náradie, ktoré jednoducho potrebujeme.

Sú to, samozrejme, aj nejaké tie zbytočné CT a MR prístroje, predražené tendre na kadečo, premrhané eurofondy, nehorázne odmeny pre zopár viac-menej schopných manažérov. A – aby sme nezabudli, „šialené“ zisky zdravotných poisťovní, bez ktorých to v súčasnosti takmer nikde na svete  nejde.

Každý rok to isté. Trápne bla bla bla... Či už je pri koryte vláda ľavicová alebo pravicová. V tomto prostredí tu máme ako bonus stále množstvo rozpadnutých nemocníc, nevyhovujúcich základným hygienickým normám, nespokojnosť pacientov a širokej verejnosti, lekárov, ktorí raz štrajkovali a nenastúpili drzo do služieb, sestry v stanovom mestečku pred úradom vlády a ostatných znechutených, frustrovaných a vyhorených zdravotníkov, zastúpených svorne v stavovských organizáciách – komorách, asociáciách či odboroch.

Spomedzi mnohých vymenujme ešte ďalších zúčastnených, laborantov, farmaceutov, akcionárov poisťovní, rôznych analytikov a niekoľko stoviek ostatných ufrflaných zainteresovaných. Nezabudnime, samozrejme, aj na škandály, ktoré nám denne servírujú médiá. Žiaľ, škody sú naozaj často fatálne. Niekedy aj na ľudských životoch a o to viac to bolí. Systémová chyba.Z času načas zlyhal aj reálne ľudský faktor. Smutné. Štát sa tiež netvári dvakrát spokojne. Možno aj preto sa k zdravotníkom správa neraz macošsky.

Tak či onak, tento cirkus za vyše 5 miliárd eur ročne, čo je po prepočte asi „len“ 150 miliárd bývalých korún, tu budeme mať, zdá sa, aj v roku 2014. Naoko tučná sumička. V Británii dávajú na podobný chaos 130 miliárd euro ! Nie sú na tom lepšie. Ako sa nechal počuť minister zdravotníctva Jeremy Hunt, v minulom roku poškodili škandalóznych 500 tisíc pacientov a 3 000 z nich dokonca zomrelo. Boh nás opatruj. .

Ak máte skúsenosť, či už pozitívnu alebo negatívnu s britským zdravotníctvom, napište prosím koment v diskusii. Pripravujem článok a bez reálnych podkladov to nejde. Aj keď sa stretávam s ľudmi, ktorí radšej priletia k lekarovi na Slovensko, akoby sa mali ošetriť v Británii.

Tak či onak. Spokojní Slováci a Slovenky-pacienti, adekvátne zaplatené sestry a lekári, mlčiace médiá, žiadne podnety na Úrade pre dohľad, ukojené poisťovne, vynovené nemocnice, čoraz viac endoprotéz, transplantácii a bypassov zostanú aj u nás, napriek všetkej snahe, tiež len ilúziou.

Veľmi rád si takto o rok nasypem popol na hlavu a napíšem opäť pár riadkov, ako veľmi som sa mýlil.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Keď je prezident Zeman bojovníkom za pravdu

Najnovšie ocenenie je mnohým Čechom na smiech.


Už ste čítali?