Česi sú najtučnejší v Európe.

Autor: Igor Vozár | 6.2.2011 o 12:23 | (upravené 6.2.2011 o 16:35) Karma článku: 6,85 | Prečítané:  2530x

Českí muži majú v rámci Európy najvyššiu telesnú hmotnosť. Vyplýva to zo záverov ostatnej štúdie The Global Burden of Metabolic Risk Factors of Chronic Diseases Collaborating Group. Prekvapivé prvenstvo Čechov mi osobne potvrdil supervízor projektu prof. Majid Ezzati z Imperial College v Londýne. Súhlasil s uverejnením grafov s prehľadom BMI /Body Mass Index/ obyvateľov Európy na tomto blogu ešte pred vydaním článku v tlačenej verzii prestížneho časopisu The Lancet. Medzinárodný tím vedcov pod vedením prof. M. Ezzatiho hodnotil dostupné globálne dáta pre posúdenie rizikových faktorov srdcovo-cievnych chorôb - telesnú hmotnosť podľa (BMI), /systolický/ krvný tlak a cholesterol obyvateľstva Zeme v rokoch 1980 až 2008. Dobrá správa . Slováci našťastie nefigurujú na žiadnom z prvým miest tejto štastiky.

Viac ako jeden z desiatich ľudí na svete je obézny, čo predstavuje takmer dvojnásobok ako pred tridsiatimi rokmi. Výskumníci združení v The Global Burden of Metabolic Risk Factors of Chronic Diseases Collaborating Group odhadujú, že 205 miliónov mužov a 297 miliónov žien, teda viac ako pol miliardy dospelých na celom svete, majú problémy s obezitou. V sledovanom období vzrástlo BMI populácie o 0,4 kg/m2 za desať rokov u mužov a 0,5 kg/m2 pre ženy. Najrýchlejší rast zaznamenali v USA (viac ako 1 kg / m 2 za desať rokov), nasledujú ženy na Novom Zélande a v Austráli a následne muži Veľkej Británie a Austrálie.

Regiónom s najvyšším priemerným BMI na svete sú tichomorské ostrovné národy, kde žije o 70% viac ľudí s BMI v rozmedzí 34-35 ako v niektorých "najštíhlejších" krajinách juhovýchodnej Ázie a subsaharskej Afriky. Podiel dospelých žien vo svete zaradených do kategórie obezity sa zvýšil v rokoch 1980 až 2008 zo 7,9% na 13,8%. Muži sveta pribrali priemerne zo 4,8 na 9,8%.

Najtučnejší ľudia na svete sú v Nauru, ktorý má iba 10 000 obyvateľov. Priemerné BMI žien tohto ostrovného štátu v Mikronézii v Južnom tichom oceáne je až 33,85. Muži na tom nie sú o nič lepšie.

Voči tvrdeniu, sa už ostro ohradil minister zdravotníctva Nauruskej republiky, Dr. Setareki Vatucawaqa. Napadol slabú stránku výpočtu BMI, ktoré podľa jeho slov nie je najvhodnejšie na výpočet telesnej hmotnosti obyvateľov krajiny.

V Európe majú najväčší problém s telesnou hmotnosťou Českí muži /BMI 27,91/, zatiaľ čo Slováci majú priemerné BMI 26,94 a Slovenky 26,33. Najštíhlejší sú Švajčiari /ženy, BMI 24/.

Rebríček BMI - muži /Slovensko - 30.miesto/

MaleBmi2008Europe_150x150_p1.jpg

2008 Male BMI means and uncertainty intervals (kg/m2)

Rebríček BMI - ženy /Slovensko - 31.miesto/

FemaleBmi2008Europe_150x150_p1.jpg

2008        Female BMI means and uncertainty intervals (kg/m2)

 

/grafy sú uverejnené so súhlasom gestora štúdie/

 

Cholesterol.

Najvyšší cholesterol na svete majú obyvatelia Islandu /muži 5,58, ženy 5,68 mmol/l/. Priemerné hladiny celkového cholesterolu v krvi pritom za takmer 30 rokov klesli vo vyspelých krajinách Severnej Ameriky, Austrálii a Európe, ale vzrástli vo východnej a juhovýchodnej Ázii a Tichomorí.

Slováci a Slovenky majú hladinu cholesterolu na úrovni 5,07 mmol/l /muži/, resp. 5,09 /ženy/.

Krvný tlak.

Priemerný systolický krvný tlak majú najvyšší východné a západné africké národy, až 135 torr - ženy a 138 torr –muži. Celosvetové prvenstvo s najvyššími priemernými hodnotami systolického krvného tlaku získali v Demokratickej republike Svätého Tomáša a Princovho ostrova, čo je ostrovný štát v Guinejskom zálive pri západnom pobreží Afriky. Vo väčšine oblastí sveta majú muži celkovo vyšší krvný tlak ako ženy. Portugalsko, Fínsko a Nórsko majú najvyšší priemerný krvný tlak spomedzi vyspelých krajín sveta.

V SR máme priemerný systolický krvný tlak – 135,67 torr /muži/, 125,68 torr /ženy/.


Ozaj, ako ste na tom s tlakom, cholesterolom a hmotnosťou vy doma?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Poplatok za sobáš budú možno platiť aj neveriaci, diskrimináciu odmietajú

Matriky majú s cirkevnými sobášmi viac práce ako s civilnými, tvrdia autori poplatku.

KOMENTÁRE

Od mačiatok k ohrozeniu demokracie. Ňuňuňu

Sociálne siete už nie sú miestom, kde sa stretávajú priatelia.

EKONOMIKA

Majú živnostníci právo na dovolenku? Ako rozhodol európsky súd

Nie je živnostník ako živnostník.


Už ste čítali?