Stanovisko SLK k českej iniciatíve "Děkujeme, odcházíme".

Autor: Igor Vozár | 18.1.2011 o 19:14 | (upravené 18.1.2011 o 19:43) Karma článku: 7,05 | Prečítané:  2269x

Dovoľujem si ako riadny člen Slovenskej lekárskej komory uverejniť na svojom blogu stanovisko a list našej stavovskej organizácie k situácii v českom zdravotníctve.

 

Prezídium SLK schválilo dňa 11. 1. 2011 text listu predsedovi vlády a ministrovi zdravotníctva ČR v súvislosti s akciou "Děkujeme, odcházíme". V mene slovenských lekárov v nej vyjadrilo podporu SLK požiadavkám českých kolegov, ktoré sú náplňou výzvy a nádej, že český premiér spoločne s protestujúcimi lekármi nájdu schodné riešenie naplnenia ich oprávnených požiadaviek, ktoré posunie české zdravotníctvo do modernej Európy a stane sa vzorom aj pre zdravotníctvo na Slovensku . S potešením som prijal aj správu o podpore tejto akcie Slovenským odborovým zväzom zdravotníctva a sociálnych služie. 

Vážený pán predseda vlády,

dlhodobo a so záujmom sledujeme dianie v českom zdravotníctve. V posledných dňoch upútala našu pozornosť prebiehajúca kampaň českých lekárov s názvom: „Děkujeme, odcházíme“.

Táto akcia, súdiac podľa živých reakcií na pôde Slovenskej lekárskej komory i mimo nej, vzbudila živý záujem aj u mnohých slovenských lekárov. Hlavnou príčinou ich záujmu je vzájomná blízkosť našich krajín prameniaca zo spoločnej minulosti, existujúca previazanosť a značná podobnosť našich zdravotníckych systémov. Skutočne, každý z 13 deklarovaných dôvodov k odchodu českých lekárov sa dá perfektne aplikovať aj na slovenské pomery. Podobne ako v Česku, aj na Slovensku zažívame podobné pocity frustrácie z klesajúceho spoločenského postavenia lekára uväzneného v spolitizovanom a málo transparentnom systéme zdravotnej starostlivosti. Aj my túžobne čakáme na generáciu moderných politikov, ktorým bude vlastný konsenzuálny prístup k spravovaniu zdravotníctva.

Vážený pán premiér,

v mene Prezídia Slovenskej lekárskej komory vyjadrujeme podporu Slovenskej lekárskej komory a slovenských lekárov požiadavkám českých kolegov, ktoré sú náplňou výzvy: „Děkujeme, odcházíme“. Dúfame, že pochopíte náš apel na slovenských špecialistov, aby v súčasnosti nenastupovali do českých nemocníc na pozície uvoľnené protestujúcimi českými kolegami.

Vážený pán premiér, veríme, že spoločne s protestujúcimi českými lekármi nájdete schodné riešenie naplnenia ich oprávnených požiadaviek, ktoré posunie české zdravotníctvo do modernej Európy a stane sa vzorom aj pre zdravotníctvo na Slovensku. Prajeme Vám k tomu veľa sily a pevné zdravie.

S pozdravom

m. prof. MUDr. Milan Dragula, PhD.

prezident SLK a členovia Prezídia SLK

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Poplatok za sobáš budú možno platiť aj neveriaci, diskrimináciu odmietajú

Matriky majú s cirkevnými sobášmi viac práce ako s civilnými, tvrdia autori poplatku.

KOMENTÁRE

Od mačiatok k ohrozeniu demokracie. Ňuňuňu

Sociálne siete už nie sú miestom, kde sa stretávajú priatelia.

EKONOMIKA

Majú živnostníci právo na dovolenku? Ako rozhodol európsky súd

Nie je živnostník ako živnostník.


Už ste čítali?