Stanovisko SLK k českej iniciatíve "Děkujeme, odcházíme".

Autor: Igor Vozár | 18.1.2011 o 19:14 | (upravené 18.1.2011 o 19:43) Karma článku: 7,05 | Prečítané:  2269x

Dovoľujem si ako riadny člen Slovenskej lekárskej komory uverejniť na svojom blogu stanovisko a list našej stavovskej organizácie k situácii v českom zdravotníctve.

 

Prezídium SLK schválilo dňa 11. 1. 2011 text listu predsedovi vlády a ministrovi zdravotníctva ČR v súvislosti s akciou "Děkujeme, odcházíme". V mene slovenských lekárov v nej vyjadrilo podporu SLK požiadavkám českých kolegov, ktoré sú náplňou výzvy a nádej, že český premiér spoločne s protestujúcimi lekármi nájdu schodné riešenie naplnenia ich oprávnených požiadaviek, ktoré posunie české zdravotníctvo do modernej Európy a stane sa vzorom aj pre zdravotníctvo na Slovensku . S potešením som prijal aj správu o podpore tejto akcie Slovenským odborovým zväzom zdravotníctva a sociálnych služie. 

Vážený pán predseda vlády,

dlhodobo a so záujmom sledujeme dianie v českom zdravotníctve. V posledných dňoch upútala našu pozornosť prebiehajúca kampaň českých lekárov s názvom: „Děkujeme, odcházíme“.

Táto akcia, súdiac podľa živých reakcií na pôde Slovenskej lekárskej komory i mimo nej, vzbudila živý záujem aj u mnohých slovenských lekárov. Hlavnou príčinou ich záujmu je vzájomná blízkosť našich krajín prameniaca zo spoločnej minulosti, existujúca previazanosť a značná podobnosť našich zdravotníckych systémov. Skutočne, každý z 13 deklarovaných dôvodov k odchodu českých lekárov sa dá perfektne aplikovať aj na slovenské pomery. Podobne ako v Česku, aj na Slovensku zažívame podobné pocity frustrácie z klesajúceho spoločenského postavenia lekára uväzneného v spolitizovanom a málo transparentnom systéme zdravotnej starostlivosti. Aj my túžobne čakáme na generáciu moderných politikov, ktorým bude vlastný konsenzuálny prístup k spravovaniu zdravotníctva.

Vážený pán premiér,

v mene Prezídia Slovenskej lekárskej komory vyjadrujeme podporu Slovenskej lekárskej komory a slovenských lekárov požiadavkám českých kolegov, ktoré sú náplňou výzvy: „Děkujeme, odcházíme“. Dúfame, že pochopíte náš apel na slovenských špecialistov, aby v súčasnosti nenastupovali do českých nemocníc na pozície uvoľnené protestujúcimi českými kolegami.

Vážený pán premiér, veríme, že spoločne s protestujúcimi českými lekármi nájdete schodné riešenie naplnenia ich oprávnených požiadaviek, ktoré posunie české zdravotníctvo do modernej Európy a stane sa vzorom aj pre zdravotníctvo na Slovensku. Prajeme Vám k tomu veľa sily a pevné zdravie.

S pozdravom

m. prof. MUDr. Milan Dragula, PhD.

prezident SLK a členovia Prezídia SLK

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Róbert Bezák: Radi počúvame, ako niekto vyrieši naše problémy

Spoločnosti si je schopná zvoliť kohokoľvek.


Už ste čítali?