12.marec: Svetový deň obličiek.

Autor: Igor Vozár | 10.3.2009 o 23:40 | Karma článku: 10,56 | Prečítané:  5363x

                     Obličky nad zlato. Zajtra si celý svet pripomenie Deň obličiek, ktorý bol po prvýkrát vyhlásený už v roku 2006. Odvtedy každoročne pripadá na zajtrajší 2. štvrtok mesiaca marec. Približne 500 miliónov ľudí na celom svete má však istú formu obličkového postihnutia. Väčšina žiaľ o svojom ochorení netuší...                Speváčku Natalie Cole koncom minulého roka jej obličky náhle zradili. Donedávna krásna diva so zaujímavo popísaným rodokmeňom musí dnes, tak ako takmer 3tisíc Slovákov navštevovať 3-krát týždenne dialýzu. Umelá oblička, stovky internistov-nefrológov a dialyzačných sestričiek sa snažia svojou náročnou prácou nahradiť funkcie zdravých obličiek. Cielom zajtrajšieho Svetového dňa obličiek je najmä snaha o účinnú osvetu  a prevenciu poškodenia našej vlastnej "čističky odpadových vôd".... 

oblicky1.jpg                      

           

               Kto by si nespomínal na Vianočný koncert Natalie Cole z roku 1995. V susednej Viedni vtedy zaspievala dnes 59-ročná speváčka spolu s Carrerasom a Domingom nádherné songy. Dcéra veľkého hudobníka Nat King Colea bola ocenená 10timi hudobnými cenami Grammy. Viedla bohémsky život, priznala drogovú závislosť a nakazila sa pritom nevedomky žltačkou typu C. Infekcia jej potichu zničila pečeň a obličky. Speváčka by dnes dala všetky peniaze sveta za to, aby na hemodialýzu nebola životne odkázaná.

            oblicky6.jpg

                 Napriek všetkému, nádej umiera posledná. Zdá sa, že jej 31-ročný syn Robert by mohol byť vhodným darcom, ktorý by vrátil svojej matke aspoň čiastočne zdravie...

nataliecolepantsuit.jpg cole285x446.JPGnatalie3.jpg

                    teraz                                 predtým

              Nejestvuje továreň na svete, ktorá by pracovala za normálnych okolností tak efektívne ako naše obličky. Tisíc stranové knihy a stovky publikovaných odborných článkov mesačne pravidelne odhaľujú doteraz často neznáme fakty a súvislosti ozrejmujúce fascinujúce funkcie obličiek.    

  

           oblicky4.jpg

              

                 Naše obličky majú okrem vírusov a ostatných pôvodcov infekčných ochorení ešte veľa nepriateľov. Trpia ak zanedbávame pitný režim, užívame neuvážene niektoré lieky /analgetiká, antibiotiká/, fajčíme, pijeme veľa alkoholu alebo kávy, nezdravo sa stravujeme.  Plačú ak sú choré naše srdce, pečeň a pľúca, alebo ak telo zachváti skaza v podobe autoimunitného ochorenia. Škodí im aj zdevastované životné prostredie, ťažké kovy a iné toxíny. Najväčšiu hrozbu však predstavuje cukrovka a vysoký krvný tlak.

              oblicky5.jpg

                  Obličky sa v súvislosti so zvýšeným krvným tlakom stávajú často jeho nevinnou obeťou. Torpídna a ťažko kontrolovaná obličková hypertenzia svedčí naopak o chybe v samotnom programe ľudského organizmu na zabezpečenie adekvátneho krvného tlaku, konštantného vnútorného prostredia, správneho hospodárenia s vodou a minerálmi. Poškodenie architektoniky jednotlivých štruktúr obličiek vedie napokon k prieniku bielkovín alebo krvných elementov do moču, narušeniu hormonálnej a acidobázickej rovnováhy. Dochádza pritom k hromadeniu škodlivých dusíkatých látok, zvyšuje sa hladina fosforu a draslíka v krvi.   Spoločným menovateľom týchto procesov je zápal, ktorý sa šíri po celom tele a nezvratné zmeny, ktoré sprevádza poškodzujú už nielen obličky ale aj ostatné dôležité orgány.

        oblicky2.jpg 

              Natalie Cole už vie, že jej organizmus nezvládol vírusovú infekciu a hriechy z minulosti. Telesná schránka donedávna zdanlivo zdravej STAR chátra. Podstatné je, že obličky speváčky, nepochybne už dlho predtým ako zlyhali, signalizovali, že speváčka je chorá.  

 

                natalie1.jpgnatalie2.jpg

               3.2.2009, LA            a predtým

    

               Odhaduje sa, že  tieto "neviditeľné" signály chronického obličkového ochorenia vykazuje na Slovensku snáď 750tisíc pacientov. Významné percento z nich o svojom probléme nevie.

                    oblicky3.jpg

                

               Odkaz celosvetového Dňa obličiek by mal preto zostať aktuálny aj dlhšie ako 24 hodín alebo týždeň v roku. 

 

 

                   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Babiš vyhrá, to je jasné. S kým však môže vládnuť?

V piatok a v sobotu sa v Česku konajú voľby do Poslaneckej snemovne.

SVET

Suverén Babiš a ponížený Okamura. Posledná debata bola šou

Superdebatu sprevádzali hlasné reakcie divákov.

KOŠICE KORZÁR

Rodička má po požiari v pôrodnej sále rozsiahle popáleniny

Mamu i syna previezli do Košíc. Polícia začala vyšetrovanie.


Už ste čítali?