reklama

Budú lekári zakazovať Facebook?

ad článok na sme.sk "Astmu môže zhoršiť stres, ba aj krieda". V odbornom časopise The Lancet nedávno publikovali talianski lekári príbeh istého 18-ročného muža, ktorému sa zhoršila priedušková astma v súvislosti s vlastným rozrušením po pripojení sa na Facebook.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)
Obrázok blogu

Táto kazuistika, ktorú zverejnil nedávno, koncom novembra 2010, prestížny britský lekársky časopis je dôkazom, že nielen krieda, ale aj emočný stres v rôznych podobách ako sa píše dnes na primar.sme.sk, môže spôsobiť zdravotné problémy nejednému z nás. Zhoršenie astmy po pripojení na obľúbené stránky internetu sú ďalším novodobým príkladom tohto fenoménu.

Podrobnou analýzou príčin zhoršenia astmy istého mládenca s bronchiálnou astmou, nazvyme ho John, sa zistilo, že prvotným problémom jeho astmatických problémov s dýchaním bol jeho on-line rozchod s priateľkou na Facebooku. Jano a jeho frajerka prerušili svojho času všetky vzájomné kontakty na spomínanej sociálnej sieti. Nášmu probantovi to však nedalo a prihlasil sa na Facebook pod inou identitou a požiadal svoju bývalú o priateľstvo. Keďže Johnova bývalá bola v tom čase otvorená novým vzťahom, neodmietla. Kameň úrazu nastal, keď s úžasom zistil spôsob komunikácie svojej bývalej lásky na Facebooku s ostatnými známymi.

Supervizor predmetnej štúdie doktor. Gennaro D'Amato z Vysokošpecializovanej nemocnice v Cardarelli sa v tejto súvislosti vyjadril: "Matku mladého muža sme požiadali aby dohliadla na meranie maximálnej výdychovej rýchlosti probanda pred a po pripojením na internet a naozaj "post-Facebook connection" hodnoty boli znížené asi o 20%. Po dohovore s psychiatrom sme následne odporúčili aby sa náš klient načas vyvaroval v záujme svojho zdravia ďalšiemu pripojeniu na Facebook.“ Dr. D´Amato si mysli, že „tento pacient je examplárnym príkladom, že internet, Facebook a ostatné sociálne siete sú za určitých okolností novým zdrojom psychického stresu, ktorý môže byť spúšťačom záchvatu bronchiálnej astmy v populácii týchto predisponovaných osôb."

V článku The Lancet ďalej spomínajú, že Facebook, ktorý vznikol v roku 2004 má viac ako 500 miliónov aktívnych užívateľov na celom svete. A medzi nimi mnoho oslabených jedincov. Nemálo mladých ľudí s astmou ale napr.aj poruchami osobnosti, ktoré predisponujú týchto ľudí pre neskoršie poruchy správania.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vo vzduchu visí otázka. Budú lekári zakazovať Facebook? Už sa stalo. Niekedy v lete, v Neapole, v Taliansku.A to je len začiatok...

Igor Vozár

Igor Vozár

Bloger 
  • Počet článkov:  56
  •  | 
  • Páči sa:  1x

lekár, internista-nefrológ Zoznam autorových rubrík:  ZábavaLetoPočítačepolitikaMedicínaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu